JÁN  VOLKO  ÚSPEŠNE V CHENGDU FISU WORLD UNIVERSITY GAMES

Svetové univerzitné hry FISU (v minulosti nazývané Univerziády) sú po olympijských hrách  najväčším a najprestížnejším multišportovým podujatím na svete, vyhradené len pre univerzitných športovcov najvyššej výkonnosti. V súlade s oficiálnym mottom FISU „Excellence in Mind and Body“, hlavným cieľom je podporiť  športovcov – študentov, aby spojili športový výkon s ich intelektuálnymi aktivitami na jednom mieste.  V tomto roku sa dejiskom Svetových univerzitných hier stalo hlavné mesto čínskej provincie S’-čchuan, Čcheng-tu.  Od 28. júla do 8. augusta 2023 toto mesto hostilo  6,500 športovcov zo 113 krajín sveta. Hry boli pôvodne naplánované v roku 2021, resp. 2022, avšak z viacerých dôvodov (pandémia ochorenia COVID-19, posuny v športovom kalendári, pandemické opatrenia prijaté čínskou vládou), rozhodla Medzinárodná federácia univerzitného športu FISU o ich konaní v roku 2023. Športový program Chengdu 2021 FISU World University Games pozostával z 18 športov. Slovenský univerzitný tím reprezentovala v čínskom Čcheng-tu 102 členná výpravu, so 71 športovcami a 31 členmi realizačného tímu. Z nich sa 17 športovcov umiestnilo do ôsmeho miesta a ďalší pridali hodnotné športové výkony. Vďaka jednej zlatej a dvom strieborným medailám sa Slovensko umiestnilo v medailovom hodnotení na 26. mieste zo 113 zúčastnených krajín. Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave reprezentovali na   tomto významnom svetovom podujatí 4 študenti STU Ján Volko (FEI), VOLODYMYR OTREŠKO (FEI), Adam Šimkovič (SvF), Daniel Turanský (SvF) a Mgr. Cepková Alena, PhD. (SjF) ako členka vedenia celej výpravy.

JÁN VOLKO, študent FEI STU, ktorý  na 31. Svetových univerzitných hrách FISU štartoval v šprinte na 200 metrov. Vo finále, v silnej konkurencii svetových bežcov obsadil 4.miesto. Spolu s trénerkou Naďou Bendovou netajili veľké sklamanie, aj kvôli tomu, že vzhľadom k jeho veku to bolo jeho posledné vystúpenie na Svetových univerzitných hrách.

Najväčšie úspechy Jána Volka:

2019 – 1. miesto Halové ME (Glasgow) – beh na 60 metrov

2017 – 2. miesto Halové ME (Belehrad) – beh na 60 m

2021 – 3. miesto Halové ME (Toruň) – beh na 60 m

2017 – 3. miesto – Svetové univerzitné hry Tchaj-Pei – beh na 200 metrov

Najlepší čas na 200 m – 20,24 s.

Volko
Viac sa dočítate v časopise Spektrum ak.r.2023/24 01-02 s.36-37